22 Грудня 2017
ПРОСТІР НАТХНЕННЯ
ІНТЕР'ЄР

Птахи і квіти: чарівний світ петриківського розпису

Кожен народ має свої символи й орнаменти, епос і виспівані з колиски слова й мелодії.


Одним із таких українських маркерів є петриківський розпис, а точніше феномен народного мистецтва, що має чітку локалізацію. Саме в селі Петриківка, що на Дніпровщині, зародився розпис із яскраво вираженими самодостатніми ознаками та рисами.

До речі, саме з диво-птахом петриківський розпис пов’язує легенда. Жила колись у Петриківці дівчина Оксана. Якось вона вирішила розмалювати щойно вибілену стіну. Дівчина розвела фарби, загустила їх жовтком, зробила пензлик – і почала малювати. З-під її вправної руки оживали різнобарвні квіти, зашарілася червона калина, розкинулась пишна папороть…і раптом серед квітів залопотіла крилами диво-птаха. Вона злетіла у небо і довго кружляла над Петриківкою. Мешканці села досі вірять, що ця казкова жар-птиця є символом достатку, щастя й свободи.
Однією з особливих рис, що відрізняє петриківку від інших народних розписів, є надзвичайно тонкі та легкі лінії, які виконують спеціальним пензликом-кошачкою. Його виготовляють із шерсті кота, яку вистригають на животику чи під лапкою. Саме тому коти у Петриківці в особливій пошані. Для одного пензлика потрібно 3-4 пучки, які кріплять на основу-держальце, фіксують клеєм та ниткою. Під час малювання потрібно стежити, щоб пензлик завжди мав форму крапельки. Рухи мають бути легкими та впевненими. Кошачкою виконують один із важливих елементів петриківського розпису – опушування. Це завершальний етап розпису, що поєднує всі фрагменти в один ансамбль. Також для малювання використовують зрізані рогозинки, піпетку, ватні палички…і навіть пальці. Характерною для петриківського розпису є особливої форми квітка – цибулька, яка й справді дещо нагадує зріз цибулини. Ще однією ознакою є перехідний мазок – змішування тонів в одному мазку пензля (так можна поєднувати 2-3 тони, залежно від вправності майстра). Фарби раніше розводили яєчним жовтком, щоб надати їм належної густоти. Сучасні майстри жовток замінили на клей ПВА .
Сьогодні петриківський розпис впевнено підкорює серця поціновувачів прекрасного. Характерні орнаменти можна побачити у сучасному інтер’єрі, предметах побуту, на автівках, одязі або татуюванні. Тож розпис у петриківському стилі стане гарним дизайнерським рішенням для Вашої вітальні чи кухні. Особливо ж пасуватиме петриківка для дитячої кімнати, адже для петриківського стилю притаманні тільки яскраві й насичені фарби, а це сприятиме гарному настрою та комфорту малечі.
Порада від нашого експерта: спочатку варто створити біле для розпису тло. У цьому Вам допоможе будь-яка біла водоемульсійна фарба ТМ Śnieżka. Для розпису можна обрати гіпоалергенну фарбу Śnieżka Platinium® КІДС, затонувавши її у потрібні кольори у системі Sniezka Colour System згідно з каталогом Śnieżka NCS Cascade.
Захистити орнамент на стіні потрібно Акриловим лаком ТМ VIDARON. Він швидко сохне і має нейтральний запах, а головне – безпечний для здоров’я, оскільки відповідає європейським стандартам “PN EN 71.3 – Безпека іграшок”.

Чарівний світ квітів та птахів петриківського розпису допоможе створити у Вашій оселі особливу атмосферу затишку й тепла, а головне – надасть їй унікальності.

Не дуже!Слабенько!Непогано!Дуже добре!Супер! Оцінка: 5,00 з 5
Loading...