4 Квітня 2019
ІНТЕР'ЄР

Відчуття затишку родом з дитинства

Інтерв’ю з психологом Христиною Корж


Інтер’єр – це більше ніж кольори, меблі чи предмети декору. Це відчуття, які ми переживаємо, перебуваючи у просторі. Разом з психологом Христиною Корж Dekoratorium подивився іншими очима на облаштування оселі, вибір кольорів та навіть підхід до ремонту.

Христина Корж

Христино, як відчуття затишку у помешканні пов’язане з внутрішнім світом людини?

Домашній простір відображає наш внутрішній світ. Комфортно там, де вільно, зрозуміло, просто – де простір, наповнений нами. При цьому важливо розрізняти «затишно» і «гарно». Як правило, ці поняття не тотожні.

Поясніть детальніше, що означає «я вдома». Як ми це відчуваємо?

Вдома є наша улюблена подушка, місце, в якому ми без погодження з іншими можемо розкласти свої речі. Можна залишити свій творчий безлад, піти на роботу і після повернення знайти все на тому самому місці. І це правило діє навіть тоді, коли в одній оселі живе родина. «Я вдома» буде своїм для кожного мешканця.

Якщо хтось – з найкращими намірами – вирішить прибрати у «вашому» просторі спільного помешкання, відчуття дому слабшає. У цей момент ми переживаємо втрату свободи вибору і дій. Те саме  відбувається, коли розпоряджаються нашими речами: викидають, віддають чи продають.

Зрозумілість і простота також можуть слабшати, коли хтось прибирає у «твоїх» місцях. Коли ми не знаємо, де що лежить. Напевно, з кожним таке траплялося…

Тобто помешкання стає нашим, коли ми встановлюємо нібито свої правила користування простором?  

Коли наповнюємо простір собою. Головну роль у цьому відіграють предмети інтер’єру – ті, що створюють і підтримують наш комфорт, за допомогою яких зрозуміло, хто живе в цьому будинку. Улюблений пуф, книги, плед, квіти, записки на холодильнику, чашка, яку приємно тримати у руках і з якої більше ніхто не п’є… По суті, комфортний будинок можна порівняти з добре розношеним взуттям.

Затишок

Чому в одних приміщеннях нам комфортно, а в інших – ні?

Якщо мова не про дім, а помешкання інших чи якісь громадські приміщення, то нам комфортно там:

  • де немає загостреного відчуття стерильності, тобто не страшно, що на білому килимку залишаться сліди, адже ми «виховані»;
  • де зрозуміло, як зробити прості дії: присісти, зняти взуття, відвідати вбиральню, викинути папірець, роздивитися предмети, піти врешті-решт;
  • де відсутня музейна атмосфера: немає вказівок у просторі нічого не чіпати, бо це дуже дороге, а якщо пошкодити щось, будуть неприємні наслідки;
  • де є предмети, що нагадують нам про затишні місця, наприклад, килимок, як був у бабусі, запах ванілі, як у робочому кабінеті мами тощо.

Чи правда, що наше відчуття затишного дому родом з дитинства?

Звісно, усе родом з дитячих років. Рідний дім – простір, в якому ми розвиваємося, зростаємо, пізнаємо себе й інших, вперше маємо справу з тими чи іншими явищами. Тому часто можна бачити однакові меблі або планування у помешканнях батьків і дітей.

Простір для дітей

Що б ви порадили батькам для облаштування комфортного особистого простору для дітей?

Для дітей практично у будь-якому віці вкрай важливо мати свої речі, тобто такі, якими дитина розпоряджається самостійно, і щоб їх взяти, потрібно запитати у неї дозволу. Так поступово вибудовується розуміння «мої речі – розпоряджаюся я, твої – ти». Особливо гостро ця тема постає у підлітків.

У кожного віку дитини своя задача, у підліткового – сепарація від батьків. З молодшого підліткового віку (10-12 років) дитина повинна мати можливість і вибір впускати чи не впускати когось у свій простір. Навіть якщо у квартирі немає окремої дитячої кімнати, сину чи доньці треба облаштувати виключно їхнє місце, наприклад, стіл. Важливо залучати дитину до оздоблення інтер’єру. Ще одна корисна річ для формування особистих кордонів і взаємоповаги між батьками і дітьми – домовленість не входити до кімнат один до одного без стуку.

Яку роль у створенні комфорту відіграють кольори? Чи пов’язаний колір з психологічнім станом людини?

Усе, що пишуть про зв’язок кольорів і настрою людини, абсолютно виправдано. Дійсно, колір впливає на психологічний стан людини. Це варто враховувати при виборі палітри інтер’єру. Наприклад, відомий факт, що споглядання лимона збільшує слиновиділення. Значить, лимонні стіни будуть спонукати нас хотіти їсти частіше. Білий колір сприятливо впливає на фізичний стан людини. При цьому важливо, щоб у мешканців не було асоціацій з білими стінами лікарні. Зелений вважають кольором спокою і відновлення тощо. Про колір можна говорити багато. Головне, що потрібно пам’ятати: інтер’єр оселі – це не сукня. Його легко не перевдягнеш. Тому перш ніж вибрати колір стін, запитайте себе «Як я хочу, щоб мені було вдома?».

Поради для ремонту

Багато людей початок ремонту пов’язують з прийдешніми змінами у житті. Водночас це завжди стрес і напруга між мешканцями. Як налаштуватися на оновлення простору будинку, щоб процес і результат принесли задоволення?

Так, як і будь-які зміни, ремонт викликає занепокоєння. Проте, якщо подивитися на це з погляду міжособистісного спілкування, ремонт – можливість дізнатися більше про себе і про тих, хто поруч. І через створення нового інтер’єру зробити кращими і сімейні стосунки. Для цього пропоную 5 вправ-кроків:

  1. Намалюйте на аркуші паперу план квартири, в якій ви разом прожили не менше року. Нехай кожен позначить на ньому «свої» місця, і враховуйте їх у новому плані ремонту.
  2. До початку ремонту (і дизайну) визначте, що важливо для кожного мешканця. Запитайте себе: що обов’язково повинно бути в нашому домі, щоб мені було затишно? Місце для читання, творчий куточок, міні-комора, місце для зберігання спорядження? Випишіть, покажіть результати один одному, подискутуйте, як все це можна реалізувати і прийти до спільного рішення.
  3. Складіть перелік того, що кожен з мешканців не хоче бачити у будинку. Це можуть бути елементи дизайну, кольори, матеріали. Для зручності можна зробити папку на комп’ютері «Ні в якому разі» і додавати туди зображення.
  4. На етапі дизайну визначте палітру кольорів, яка задовольнить всіх. До речі, це чудова нагода поринути у нове знайомство один з одним, розповідаючи про важливість того чи іншого кольору в спільному інтер’єрі. Цей крок також дозволить більше зрозуміти, в якому стилі буде дизайн нашого майбутнього спільного простору.
  5. Знайдіть заняття, від якого ви отримуєте ресурс і від якого не варто відмовлятися на час ремонту. Це може бути індивідуальне заняття, проте краще спільне – з другою половинкою і навіть дітьми. Якщо у гонитві за економією часу і грошей відмовитися від такого проведення часу, буде складно уникнути напруги між членами родини.

Насамкінець – які предмети інтер’єру стовідсотково створюють відчуття затишку і безпеки?

Для кожного вони свої, проте є й універсальні. Серед них – теплий плед, стелаж з книгами, домашній текстиль (рушники, постільна білизна), свіжі квіти, зручне крісло, світильник з цікавим дизайном і…  легкий запах кориці.

Не дуже!Слабенько!Непогано!Дуже добре!Супер! Оцінка: 4,00 з 5
Loading...