12 Лютого 2019
ІНТЕР'ЄР

Спостерігайте, як живе предмет

Інтерв’ю з декоратором Людмилою Вакуленко


Перефарбувати комод чи стіл – подарувати їм нову історію, а якщо додати в декор елементи зістарювання, предмети самі почнуть її розповідати. Людмила Вакуленко розповіла, як за допомогою різних технік декорування і фарб наповнити інтер’єр цікавими дизайн-ідеями.

Людмила Вакуленко

Людмило, як декорування з’явилося у вашому житті та як давно ви цим займаєтеся?

Я навчалася у художній школі і маю академічну освіту. Проте непереборне бажання займатися творчістю з’явилося, коли я була вагітна. Десь усередині 2000-х в Україну почали завозити матеріали для декорування. Я потрапила на майстер-класи француженки Denise Crolle-Terzaghi, навчилася різноманітних декоративних технік, і поступово це стало справою мого життя.

Які техніки декорування сьогодні найпопулярніші?

Зараз актуальна тенденція до всього природного. Тому в моді браширування – техніка штучного зістарювання деревини. Поверхню м’яких порід дерева випалюють, і вона стає рельєфною. Потім її можна тонувати чи фарбувати. В результаті отримуємо таку грубу поверхню меблів, типову для стилю рустик.

Також популярна техніка з іржею, окисленням металу. Цікаво, що це не просто фарба з ефектом іржі, а спеціальна суміш з частинками металу, якою покривається предмет, і вона швидко створює на поверхні справжню іржу.

І ще затребувана техніка античного ґрунту – створення на поверхні ефекту облупленої фарби,  як на старих металевих воротах.

Тобто в моді – природне зістарювання?  

Саме так. Предмети декору чи меблі, задекоровані у цих техніках, чудово доповнюють інтер’єри у сучасних стилях (лофт, індустріальний) та еклектиці. Природність фактур надає особливої атмосфери помешканням з рафінованими чи стриманими дизайнами. Все ультрасучасне – це пластик і хромований  метал. Як на мене, ці матеріали не мають душі, на відміну від дерева, гіпсу, кераміки. Я люблю, щоб предмети розказували історію. Тому навіть дзеркала у сучасних рамах ми зістаріємо, тоді у декору з’являється глибина.

А як щодо техніки декупаж?

Він цікавий для дрібного декору – сирних дощечок, фоторамок. Проте, здається, що цю техніку вже спробували всі. Тому зараз більше хочеться працювати з фактурами, робити речі, до яких приємно торкатися. Декор з об’ємом – це красивіше, ніж просто наклеїти картинку.

Які тенденції у декоруванні меблів?

Перефарбування! Воно стало дуже доступним, бо з’явилося багато нових матеріалів, наприклад крейдяна фарба, меблеві штампи та трафарети. Оновлення меблів тепер не створює великого бруду навколо. Раніше потрібна була кислота для зняття старого покриття, шліфування, провітрювання приміщення тощо. Зараз комод чи стілець досить помити, злегка обробити наждачним папером і можна фарбувати. Для декорування невеликих предметів вистачить кількох годин. Фарби не мають запаху та швидко висихають.

Складається враження, що це дійсно просто…

Так і є. Найчастіше звертаються з проханням перефарбувати кухню. Меблі з часом набридають, купувати нові – затратно, а змінити колір – це легко! Перефарбовувати можна кухні будь-якого дизайну, з фасадами з плівки, дерева, глянцю. Якщо у темний колір, то наносимо два шари фарби, якщо у світлий – три. Все сохне і покривається акриловим лаком. Це все будь-хто може зробити самостійно.

Крім кухні, що ще вдома можна задекорувати власноруч?

Практично все. Одного разу ми на замовлення перефарбували чорне глянцеве піаніно у гарний відтінок капучіно. Усього за три години. Тож вдома самостійно можна перефарбувати будь-які меблі або ж замінити оббивку стільця. Якщо хочеться змін з мінімальними зусиллями, перефарбуйте звичайні скляні вази. Їх можна покрити іржею чи просто пастельною фарбою. Ви здивуєтеся ефекту!

Із того, що краще не робити самим без відповідних знань, – це зістарювання амальгами дзеркала. Тут потрібно дотримуватися спеціальної техніки безпеки.

Декор піаніно

Яких помилок найчастіше припускаються декоратори-початківці?

Новачка побачити просто – він завжди хоче все перефарбувати і вкрити декупажем. Я теж у свій час через це проходила. Коли ти бачиш, що в тебе виходить якась техніка, одразу хочеться її застосувати на всій поверхні. Цю стадію треба пережити і розвивати спостережливість.

Спостережливість?

Новачки ще не мають звички спостерігати за тим, як речі старіють. Наприклад, неправильно наносити кракелюр рівномірно на всю стільницю, адже у природі фарба тріскається лише місцями. Тріщини на поверхні також з’являються не всюди одночасно. Тому моя порада всім, хто починає займатися декором, – спостерігайте за предметами, як вони живуть, як тріскаються кераміка, фарба чи лаковане покриття. Важливо розуміти, як людина використовує предмет, де бере його в руки, де торкається. У тих місцях і мають бути потертості. Професіоналізм декоратора видно з того, як він ставиться до старих речей.

Хороший декоратор не погодиться пофарбувати у червоний колір бабусин сервант?

Так, зараз випускають мало меблів з дерева, тому старі скрині, серванти, комоди – це об’єкти більше для реставрації, ніж для декорування. А ось меблі з 1970-80-х років можна сміливо фарбувати. Вони зроблені зі шпонованого ДСП. Ці матеріали не проживуть віки на відміну від дерев’яних меблів, тому кухонні гарнітури і радянські стінки – чудове полотно для декор-експериментів.

Італія як натхнення

Де ви черпаєте натхнення?

У своїх поїздках до Італії. Я всі країни пізнаю не через музеї, а завдяки блошиним ринкам. На них я спостерігаю, як робили раніше меблі та декор – форма, оздоблення, кольори. Люблю європейську позолоту. Італійці в цьому майстри. В Італії усе дихає бароко, елегантними форми. Для них це так природно, а мені подобається за цим спостерігати. Спостережливість – головне джерело натхнення для декоратора!

Не дуже!Слабенько!Непогано!Дуже добре!Супер! Оцінка: 5,00 з 5
Loading...